O festivalu

Chcete se dozvědět více o festivalu? Přečtěte si pár informací o historii Festivalu Úštěk.

Festival Úštěk vznikl v roce 2016 s cílem přivézt do srdce Českého středohoří to nejlepší z klasické hudby, jazzu a worldmusic. Festival si dal za úkol proniknout do žánrů jako je klasická hudba, jazz a world music na té nejvyšší možné úrovni. Důraz klademe zejména na mladé ansámbly, orchestry a pěvecké sbory.

Festival Úštěk Louka pod Ptačími domky

 Tradiční součástí je divadelní představení a bohatý doprovodný program (přednášky, workshopy či happening pěveckých sborů). Hlavními diváckými taháky letošního ročníku Festivalu Úštěk bude vystoupení Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers, divadelní představení hry Saturnin v podání Divadla na Jezerce a pro milovníky vážné hudby pak operní večer pod širým nebem.

Zvláštností festivalu jsou vlastní hudební produkce s Festivalovým sborem a orchestrem Úštěk (W. A. Mozart – Requiem, J. Haydn – Nelsonmesse, C. Orff – Carmina Burana a.j.) a dramaturgicky výjiměčné projekty jako je zahájení festivalu “Happening aneb hudební obléhání Úštěka” anebo letošní fussion koncert “Baťa goes Symphonics”, kterým je spojení rockové kapely, pěveckých sborů a orchestru.

Historie

Festival Úštěk je sice mladý, ale již zavedený festival. Daří se mu oslovit široké spektrum milovníků hudby a kultury vůbec. Festival má výborné mediální pokrytí – šoty a reportáže v regionální televizi litoměřicko24, články v periodikách vydavatelství mafra, pozvánky na desítkách turistických a kulturních www stránkách, vlastní webová stránka s tisíci návštěvníky ročně, před každým koncertem probíhá výlep plakátů ve všech větších městech v okolí (Ústí, Litoměřice, Roudnice, Teplice, Děčín, Česká Lípa, Mělník, Terezín, Štětí)

Happening pěveckého sboru Doodles
Festival louka pod Ptačímy domky

Již při minulých ročnících festivalu jsme se mohli pochlubit věhlasnými umělci nejen z Čech, ale i ze zahraničí. Jmenovitě několik z nich: Cameron Carpenter (USA), Dresdner Barockorchester (DE), Prague Jazz Trio(CZ), Turkish National Youth Philharmony Orchestra (TR), Czech Barock Ensemble (CZ), Stratus Chamber Orchestra (USA), Leeds Conservatoire Chorus (GB), Luther College Nordic Choir (USA), Laco Déczi (USA) a jiní…

Co si o nás říkají

Hudební kritik drážďanského denníku označil společný koncert Pěveckého sboru Úštěk a Dresdner Barockorchester 4. 6. 2017 v Dreikönigskirche v Drážďanech, kterým bylo uvedení díla “Nelsonmesse” od Josepha Haydna, za “překvapení drážďanské kulturní sezony 2017”