Alfred Ölschlegel, hudební skladatel, rodák z Úštěka

Alfred Ölschlegel, hudební skladatel, rodák z Úštěka

30. 04. 2018

se narodil 25. února 1847 v Úštěku. Jeho otec Karl Ölschlegel byl místním učitelem, kostelním kantorem a ředitelem základní školy. Již jeho otec komponoval hudbu, ale spíš pro domácí využití a pro bohoslužby v Úštěku, které sám na varhanech doprovázel. Je zřejmé, že svou lásku k hudbě předal i synovi, který se rozhodl vydat na dráhu profesionálního hudebníka.   

V archivu Houstonské univerzity v USA se nachází dokonce zmínka o jistém Melchiorovi Ölschlegelovi z Úštěka (Auscha), který zde žil a působil začátkem 16. století jako místní kantor a varhaník. I on měl komponovat hudbu. Ta se nám ale bohužel nedochovala. Zdá se, že u této rodiny se jedná o naši vlastní úštěckou dynastii varhaníků, kantorů a hudebních skladatelů již od 16. století. 

Alfred vystudoval nejdříve Pražskou varhanní školu a poté studoval hru na harfu ve Vídni.  Jako varhanní virtuóz koncertoval po celém Německu a dokonce vystoupil i na Světové výstavě v Paříži v roce 1878.  Působil jako „Kappelmeister“ v Teplicích, Bratislavě, Würzburgu, Hamburgu a také ve vídeňském divadle „Carltheater“. Nakonec se usadil v Drážďanech, kde působil jako Kappelmeister v „Rezidenztheater“ až do roku 1893. V roce 1893 se vrátil do Čech do Františkových Lázní jako hudební ředitel lázeňské kapely. Od roku 1909 byl pravidelně zván jako hostující dirigent do Itálie do Arco na Gardasee. 

Alfred Ölschelgel napsal jednu operu (Kynast), 3 operety (Prinz und Maurer, Der Schelm von Bergen, Der Landstreicher) a mnoho komorních děl pro sólové nástroje (harfa, varhany, klavír), dechové kapely a komorní ansámbly.  Jeho opera a operety byly hrané v Rakousku a Německu (Vídeň, Drážďany, Hamburg a.j.) 

Alfred Ölschlegel